Winja

Här kommer en liten hälsning från Winja (Lauvstuas New Starlight Winja).

Livet leker och jag är mer vild än tam. Det börjar dock bli lite ordning på mig och jag håller mig numera i skinnet under promenaderna och har startat min karriär som lydnadshund.

Jag har tryck under tassarna och är het som en potatis och framför allt har jag riktig koll på signaler och sådant där som gör tvåbenta glada. Sedan var det ju det där med sinnestämning och attityd å annat tjafs som jag tydligen måste få koll på, men bara man har kul så blir det bra!

Jag hänger som oftast med vallhundar och jag kan lova att de är toksnabba, men man är ju inte den som ligger i lä, bara man sjunker ned, stryker öronen bak och håller svansen rak så kommer man upp i en ruskig fart. Min bästa kompis, den där blå kelpien, hon å jag är ”typ” lika snabba nu och det är as coolt!

Med ett high five säger jag hej för denna gång och hoppas vi ses på banan inom kort! 🙂

//Winja, med matte Linda Eriksson

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s